Niemiecka gazeta codzienna Bild Zeitung, należąca do Ringier Axel Springer, zabezpieczyła swoją redakcję za pomocą innowacji technologicznej wprowadzanej przez polską firmę Lumichem. Jest nią powłoka z nanocząsteczkami dwutlenku tytanu, która pod wpływem światła z dowolnej powierzchni na bieżąco usuwa wirusy, w tym koronawirusa, i inne drobnoustroje, a także oczyszcza powietrze. W Polsce w tę metodę zastosowano m.in. w biurze RASP, w tym w studiu Onetu. Z rozwiązania skorzystały także Koleje Śląskie, lotnisko w Balicach, CN Kopernik, muzeum Polin i wiele innych obiektów oraz firm.

lumichem Bild


W redakcji Bild w Berlinie powłoką z nanocząsteczkami dwutlenku tytanu produkowaną przez Lumichem pokryto wszystkie powierzchnie, których dotykają dziennikarze i inne osoby w newsroomie. Przede wszystkim biurka i stojące na nich sprzęty, jak monitory, klawiatury, telefony, a oprócz tego wszelkie włączniki, przyciski, klamki i uchwyty. Dodatkowo antywirusową i antybakteryjną powłokę nałożono w pomieszczeniu socjalnym oraz w łazienkach.


- Badania pokazują, że koronawirus potrafi utrzymać się na plastiku czy metalu nawet ponad tydzień. Częsta dezynfekcja na tym etapie pandemii wszędzie jest już normą, ale większość biur jest sprzątana raz na dobę, więc nawet dokładnie zdezynfekowane przedmioty pozostają sterylne tylko do chwili, gdy dotknie ich pierwsza osoba. Nasza powłoka trwale wiąże się z dowolną powierzchnią i niszczy drobnoustroje w systemie ciągłym. Jest niewidoczna, bezzapachowa, nieścieralna i działa przez co najmniej 12 miesięcy, a uaktywnia ja światło dzienne lub sztuczne. Zastosowanie powłoki bardzo ogranicza ryzyko przeniesienia wirusa i zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Ułatwia też zachowanie ciągłości pracy, co jest ważne w firmach, gdzie całkowite przejście na pracę zdalną byłoby niemożliwe lub niekorzystne - mówi Jacek Zołociński, prezes zarządu Lumuchem.


Innowacyjność powłoki TitanSolid polega na tym, że jej właściwości dezynfekujące uaktywniają się w pełnym widmie światła, w którym na co dzień funkcjonuje człowiek, obejmującym także światło sztuczne. Ta właśnie cecha sprawia, że polskie rozwiązanie jest jedynym takim systemem na świecie. Wykorzystywane dotąd rozwiązania na bazie dwutlenku tytanu działają wyłącznie w świetle słonecznym lub w podczerwieni, co sprawia, że w wielu wnętrzach nie mają zastosowania. Skuteczność antybakteryjna i antywirusowa powłoki produkowanej przez Lumuchem została wielokrotnie przebadana i potwierdzona certyfikatami ISO. Jej działanie kontrolowane jest też po każdej aplikacji za pomocą luminometru. Widać to także na filmie nagranym podczas aplikacji powłoki w redakcji Bilda: https://www.youtube.com/watch?v=9ZVe7e5kz-s&t=115s