Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wprowadziło innowacyjne zabezpieczenie przeciwko koronawirusowi. To powłoka z nanocząsteczkami dwutlenku tytanu, która pod wpływem światła niszczy wszelkie drobnoustroje, w tym ludzkiego koronawirusa. Powłoką o nazwie TitanSolid, która powstała dzięki współpracy polskiej firmy Lumichem i naukowców uniwersyteckich, zabezpieczono wystawę główną oraz inne miejsca w budynku.

  

lumichem Titansolid Muzeum 


TitanSolid jest preparatem w formie zawiesiny o właściwościach dezynfekujących, stosowanym coraz częściej w obiektach użyteczności publicznej, w tym wielu muzeach w Polsce. Bezbarwna i bezwonna powłoka rozpylona na dowolną powierzchnię w systemie ciągłym samoczynnie niszczy wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie, a także oczyszcza powietrze. Wystarczy, że pada na nią światło naturalne lub sztuczne – ta ostatnia cecha sprawia, że polski wynalazek jest jedynym takim rozwiązaniem w skali świata.


- W muzeum zabezpieczyliśmy miejsca i powierzchnie, które są dotykane przez wiele osób i mogłyby przyczynić się do przeniesienia wirusa. Powłoka znalazła się więc na powierzchniach w strefie wejściowej, na wystawie stałej, a także innych miejscach wspólnych, jak salonik, lada kasowa, szatnia, windy, toalety, klatka schodowa, sale edukacyjne, a w nich wszelkie uchwyty, klamki, poręcze, przyciski, zestawy multimedialne, a nawet siedziska w kinie. Wszystko po to, żeby goście, a także pracownicy muzeum mogli czuć się bezpieczniej – wyjaśnia Jacek Zołociński, prezes Lumichem.


Dotychczasowe badania pokazują, że koronawirus może przetrwać na plastiku lub metalu od 3 do 7 dni. Standardowe metody dezynfekcji działają doraźnie. Już pierwsze dotknięcie wystarczy, żeby powierzchnia przestała być sterylna. Nawet częste sprzątanie z użyciem chloru lub środków na bazie alkoholu nie daje gwarancji, że klamka czy kran w łazience nie stanie się miejscem przenoszenia szkodliwych drobnoustrojów. Jedna z amerykańskich uczelni Worcester Polytechnic Institute zbadała, że w ciągu zaledwie 35 minut aż 86 osób, które wcześniej dotykały klamek u drzwi, dotknęło następnie swojej twarzy. W pandemii ryzyko przeniesienia wirusa poprzez przedmiot wspólnego użytku jest więc wysokie.


- Powłoka TitanSolid uruchamia pod wpływem światła proces niszczenia wszelkich drobnoustrojów, dzięki czemu powierzchnia nim pokryta jest stale mikrobiologiczne czysta. Preparat można nanieść na każdą powierzchnię, także tekstylną. Powstała powłoka trwale wiąże się z podłożem i jest nieścieralna, a jej trwałość wynosi co najmniej rok. Jest też niewidoczna i bezwonna, dzięki czemu można nią zabezpieczyć gabloty muzealne, a nawet wybrane eksponaty – opowiada Jacek Zołociński.


Skuteczność TitanSolid w kierunku niszczenia ludzkiego koronawirusa została potwierdzona badaniami i certyfikatami ISO. Z tego rozwiązania oprócz muzeum z Sulejówka skorzystały wcześniej firmy w całej Polsce, w tym CN Kopernik, warszawskie Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Polin, Europejskie Centrum Solidarności, Warszawski Sąd Administracyjny, Koleje Śląskie, port lotniczy Kraków Airport, fabryki, placówki medyczne i szkoły.

 

lumichem Aplikacja TitanSolid