Najnowsze rozwiązania z zakresu infrastruktury miejskiej i drogowej będą prezentowane w Warszawie w dniach 13-15 października br. podczas VIII Międzynarodowych Targów Infrastruktura 2010. Po raz ósmy przedsiębiorcy z kraju i zagranicy będą przedstawiać swoją ofertę skierowaną do władz samorządowych, firm wykonawczych, biur projektowych i innych podmiotów zainteresowanych tematami związanymi z infrastrukturą. Szczególnym wydarzeniem będzie pierwsza Ogólnopolska Konferencja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego organizowana przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Będzie jej towarzyszył Salon BRD – nowa i niezwykle ważna inicjatywa dla całego środowiska, której celem będzie promowanie dobrych praktyk w zakresie infrastruktury służącej bezpieczeństwu na drogach. Do udziału w Salonie zaproszone są wszystkie podmioty działające w obszarze BRD. Częścią targów będzie też I Forum Drogowe: Moja Innowacja 2010, podczas którego eksperci będą omawiać nowości z zakresu infrastruktury drogowej i możliwości ich zastosowania w polskich warunkach. Jak co roku, targom będą towarzyszyć również bezpłatne specjalistyczne szkolenia przeznaczone dla władz samorządowych i podmiotów działających w branży. Honorowy patronat nad targami Infrastruktura 2010 objęli Minister Infrastruktury, Cezary Grabarczyk i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Uczestnictwo w targach jest bezpłatne, wymagana jest tylko wcześniejsza rejestracja.

-Targi Infrastruktura to jedyne wydarzenie w Polsce umożliwiające spotkanie podmiotów działających w obszarze zarówno infrastruktury miejskiej, jak i drogowej organizowane na tak dużą skalę i z udziałem wyspecjalizowanych firm z kraju i zagranicy. Prezentowane są nowinki i sprawdzone rozwiązania technologiczne. Wydarzenie ma ściśle branżowy charakter i pozwala na merytoryczną dyskusję na temat poszczególnych rozwiązań i możliwości ich zastosowania w określonych warunkach. Umożliwia to wykonawcom zorientowanie się w aktualnych technologiach, a podmiotom zlecającym budowę obiektów infrastrukturalnych czy samorządowcom odpowiedzialnym za specyfikacje przetargowe aktualizację wiedzy na temat dostępnej oferty rynkowej, by mogli wymagać zastosowania najefektywniejszych rozwiązań w realizowanych przez siebie projektach - mówi Agnieszka Huszczyńska, prezes zarządu spółki MT Targi, organizatora Infrastruktura 2010.

Przez trzy dni targów Infrastruktura 2010 równolegle do działań wystawienniczych będą prowadzone bezpłatne seminaria, szkolenia i dyskusje dotyczące aktualnych tematów związanych z infrastrukturą miejską i drogową. Są one organizowane we współpracy z patronami i partnerami merytorycznymi targów: Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, Instytutem Badawczym Dróg i Mostów, Stowarzyszeniem ITS Polska, Unią Metropolii Polskich Związkiem Miast Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Województw RP.

- Zachęcamy wszystkich zajmujących się kwestiami związanymi z infrastrukturą do uczestnictwa w przygotowanych przez nas seminariach i szkoleniach. Tematyka dotyczy różnych obszarów związanych z budową, modernizacją i utrzymaniem obiektów infrastrukturalnych. Ponieważ bardzo wiele aspektów z tym związanych dotyczy bezpośrednio organów samorządowych, część szkoleń została przygotowana właśnie z myślą o przedstawicielach władz lokalnych. Na targach zorganizowana zostanie bezprecedensowa I edycja Ogólnopolskiej Konferencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego skierowana do samorządów, projektantów dróg i prawników. Konferencja organizowana jest przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Będą też omawiane nowości branżowe oraz zagadnienia dotyczące ubezpieczenia i finansowania inwestycji infrastrukturalnych, w tym kwestie związane z partnerstwem publiczno-prywatnym. Wszystkie panele będą prowadzone przez ekspertów i uznane organizacje branżowe, by zapewnić aktualność poruszanych tematów i bardzo wysoki poziom merytoryczny spotkań. Dzięki temu targi Infrastruktura pozwolą nie tylko na poznanie najnowszej oferty rynkowej, ale także zdobycie unikalnej wiedzy i doskonalenie kwalifikacji zawodowych – dodaje Agnieszka Huszczyńska.

VIII Międzynarodowe Targi Infrastruktury Miejskiej i Drogowej Infrastruktura 2010 odbędą się w nowoczesnym Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56C. Swoją ofertę prezentować będzie blisko 140 firm z kraju i zagranicy. Wśród wystawców znajdą się m. in. firmy budujące drogi, parkingi, chodniki, ścieżki rowerowe, mieszkania komunalne, tereny zielone, obiekty sportowe, kolejowe dworce, porty lotnicze i morskie. Nie zabraknie też  producentów i dystrybutorów maszyn i urządzeń budowlanych, surowców i materiałów do budowy dróg i innych obiektów infrastrukturalnych, a także producentów i dystrybutorów infrastruktury około drogowej (sygnalizacji świetlnej, poziomego oznakowanie dróg, systemów bezpieczeństwa i zarządzania ruchem, a także oświetlenia i rozwiązań ITS, czy też systemów monitoringu itp.). Będą prezentować się także polskie biura projektowe, firmy consultingowe, instytuty naukowo-badawcze, inwestorzy zastępczy, firmy oferujący usługi transportowe, producenci i dystrybutorzy rozwiązań technologicznych i wyposażenia do budowy obiektów sportowych, dworców kolejowych, portów lotniczych i morskich.

Na targi Infrastruktura 2010 można dojechać transportem własnym oraz środkami komunikacji publicznej. Centrum Targowo-Kongresowe przy ul. Marsa 56C oddalone jest zaledwie 9 km od Dworca Centralnego, 6 km od Dworca Zachodniego i 14 km od lotniska Okęcie. Zapewnia 1500 miejsc parkingowych oraz stały postój taksówek. W bezpośrednim sąsiedztwie kursuje 8 miejskich linii autobusowych z różnych miejsc Warszawy, a ze Śródmieścia i Dworca Wschodniego - Pociągi Kolei Mazowieckich.

Bezpłatna rejestracja odwiedzających targi Infrastruktura 2010 prowadzona jest na www.infrastruktura.info