RPG, czyli role-playing games, to gry fabularne, w których gracze wcielają się w różne postacie, a przez scenariusz gry prowadzi ich tzw. mistrz ceremonii. Gry toczą się w ramach wybranego świata i konwencji - fantasy, horroru, kryminału itp. Jedną z najpopularniejszych gier RPG w Polsce i na świecie jest „Zew Cthulu”, opierająca się na uniwersum stworzonym przez H.P. Lowecrafta. Polskie podręczniki do niej wydaje Black Monk. To jedno z największych krajowych wydawnictw w tej branży, a BZ Graf drukuje dominującą część jego nakładów, w tym także pozycje kierowane na rynki eksportowe. Białostocka drukarnia dostarcza również podręczniki do gier RPG do zagranicznych odbiorców. 

- Black Monk jest jednym z największych wydawców na rynku gier fabularnych w kraju, a przy tym jednym z naszych głównych klientów. Jesteśmy dumni, że od 2020 roku niezmiennie obdarza nas zaufaniem, zwłaszcza że bogato ilustrowane i pełne detali podręczniki do gier RPG to kategoria książek, w której jakość druku jest szczególnie ważna. Częścią nakładów są też podręczniki w wersji ekskluzywnej, czasem nawet o numerowanych edycjach, w nietuzinkowych, zdobionych płótnem czy metalicznymi foliami oprawach. Książki takie nie tylko dostarczają radość z gry, ale nierzadko mają też wartość kolekcjonerską – mówi Marcin Samojłowicz, kierownik marketingu, technologii i pozyskiwania zleceń w BZ Graf.

- Wybraliśmy współpracę z BZ Graf przede wszystkim ze względu na ich niezwykłą szybkość realizacji zamówień, co jest kluczowe w naszej  branży. Cenimy sobie również ich otwartość na nowatorskie pomysły i elastyczność w podejściu do każdego projektu, co pozwala nam na realizację nawet najbardziej ambitnych wizji. Ich gotowość do podejmowania wyzwań, nawet tych najbardziej skomplikowanych, idzie w parze z oferowaniem konkurencyjnych cen, co czyni naszą współpracę nie tylko efektywną, ale i ekonomiczną. Dodatkowo ich wyjątkowa obsługa klienta zapewnia płynną komunikację i zrozumienie na każdym etapie procesu - komentuje Michał Lisowski, prezes wydawnictwa Black Monk Games.

Podręczniki do gier RPG drukowane w Białymstoku trafiają przede wszystkim do graczy za granicą – aż 60% stanowią pozycje w obcych językach przeznaczone na eksport. BZ Graf realizuje zlecenia z krajów europejskich - Niemiec czy Włoch, ale także drukuje anglojęzyczne wersje podręczników RPG dla czytelników ze Stanów Zjednoczonych czy nawet Australii, dzięki kontraktom podpisanym przez Black Monk.

- To dla nas ogromna satysfakcja, że jesteśmy doceniani nie tylko w Polsce, ale często i na bardzo odległych rynkach. BZ Graf, podobnie jak inne nasze drukarnie, od lat pracuje na swoją renomę także za granicą i to procentuje wieloma stałymi relacjami. Rynek poligraficzny i siostrzana branża wydawnicza to jednak niezwykle konkurencyjny biznes, dlatego ciągle staramy się być coraz lepsi. Stąd kolejne inwestycje w nowoczesne wyposażenie naszych drukarni, co przekłada się na wysoką jakość druku i sprawność przygotowania nakładów - komentuje Waldemar Lipka, prezes Kompapu.

BZ Graf to jedna z najstarszych drukarni dziełowych w Polsce. To także druga pod względem przychodów, po OZGraf, firma w notowanej na GPW grupie Kompap, w ramach której działają także drukarnia rolowa w Laskowicach i spółka Komunikacja Masowa. Po trzecim kwartale 2023 r. Kompap osiągnął skonsolidowane przychody w wysokości 89,13 mln zł oraz zysk netto w wysokości 3,45 mln zł.